تبلیغات
دانلود آهنگ،فیلم و عکس،گیم سفارشی و در هم - رشته کوه آلپ

Turkieshهمشه برتین


Admin Logo
themebox Logo
جهت عضویت در سهند در قسمت بالا نام و در قسمت پایین ایمیل خود را وارد نمایید تا اولین کسی باشید که مطالب سهند را می خوانید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنتبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید
تعبیر خواب

 
 
آشنایی با رشته كوه آلپ

رشته كوه آلپ‌ها، یا آلپ‌ها (The Alps) معروف‌ترین رشته‌كوه جهان است و از نزدیكی شهر نیس در سواحل مدیترانه به شكل یك كمان عظیم تا حوالی لوبلیانا در اسلوونی و وین در اتریش امتداد دارد. می‌توان گفت كه كوه‌های آلپ مرز طبیعی و تا حد زیادی مرز سیاسی ایتالیا را با كشورهای همسایه‌اش فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی تشكیل می‌دهند.

گروه كوه‌های متعددی به شكل خط‌الرأس در آلپ وجود دارند، و نیز رشته‌كوه‌های حاشیه‌ای مهمی معروف به پیش‌آلپ‌ها (Pre-alps) در اطراف رشته‌ی اصلی قرار دارند. رشته‌ی اصلی در بیشتر جاها از منشأ آتش‌فشانی (گرانیت و غیره) استن. اما گروه‌های بیرونی‌تر (از جمله آلپ‌ها برنس: (The Berness Aplsp) بیشتر آهكی هستند.

ویلیام كولیج (W.A.B. Coolidge) (1926-1850 م) كوه‌نورد و تاریخ‌نگار معروف آلپ‌ها، این كوه‌ها را به سه دسته‌ی اصلی تقسیم كرد: گروه یك ـ آلپ‌های غربی از گردنه‌ی تاند (Col de Tande) تا سیمپلون (Simplon)، گروه دوم ـ آلپ‌های مركزی از سیمپلون تا رشن شیدك (Reshen Scheideck) و استلویو (Stelvio)، گروه سه ـ آلپ‌های شرقی از شن شیدك تا راستاتر تاتوورن (Rastater Tauern). هر یك از این سه گروه به زیرگروه‌های چندی تقسیم می‌شود.

بلندترین قله‌ی آلپ‌ها مون بلان Mont Blanc) به معنای كوه سفید) (4807 متر) است و مجموع قله‌های مستقل بالای 4000 متر این رشته، 52 قله است و اگر قله‌های چندگانه را نیز به حساب آوریم، این تعداد به 62 می‌رسد (Collomb, 1971). اما این تعداد را تا 150 قله نیز گفته‌اند، و در سال 1993 یو. آی.ا.ا. (UIAA) و باشگاه كوه‌نوردی ایتالیا یك فهرست 82 تایی از قله‌های 4000 متری آلپ‌ها تهیه كردند كه به نظر می‌رسد جنبه‌ی استاندارد پیدا كند. تمامی قله‌های 4000 متری به جز یكی (Piz Bernina) در آلپ‌های غربی و مركزی قرار دارند. صدها قله‌ی بین 3500 تا 4000 متر نیز در این رشته كوه وجود دارد.

قسمت عمده‌ی منطقه را یخ و برف دائمی پوشانده (برف مرز: 2450 تا 2900 متر، بسته به عرض جغرافیایی و شمال یا جنوبی بودن شیب‌ها) و تعداد زیادی یخچال وجود دارد كه طولانی‌ترین آنها گریت آلچ (Greal Alctsch) است به طول تقریبی 22 كیلومتر. بعضی از یخچال‌ها تا 1200 متر هم ادامه می‌یابد، اما به طور كلی یخچال‌های آلپ (مانند دیگر نقاط جهان) در حال عقب‌نشینی هستند و در این مورد اختلاف قابل ملاحظه‌ای بین شرایط كنونی و سال‌هایی كه كوه‌نوردی پا گرفت، وجود دارد. در 15-10 سال اخیر این عقب‌نشینی‌ها بسیار شدیدتر بوده، به‌گونه‌ای كه در تابستان 79 كه ما در پناهگاه هورنلی (Hornli) متر هورن بودمی، كاركنان آنجا می‌گفتند پس روی یخچال‌ها كاملاً مشهود است؛ خود من هم با توجه به عكس‌هایی كه مترهورن دیده بودم، از كوچ‌ بودن نسبی یخچال پای دیواره‌ی شمالی تعجب كردم.

دار مرز (مرز بالایی رویش درختان) بین 1700 تا 2150 متر است، و ارتفاع بلندترین روستایی كه در تمام فصول سكنه دارد، 2150 متر است.